1-3 måneders autentisk Indien, templer og frivilligt arbejde

Rejsen for dig, der vil:

  • Ride på kameler og elefanter
  • På sightseeing blandt Indiens perler
  • RiverrafteGanges
  • Lave frivilligt arbejde i Rajasthan
  • Opleve hindukultur helt tæt på
  • Bo hos værtsfamilier i ”Bollywood-by”

Flere Fordele

Alle Adventure Hearts rejsende får bl.a.:

  • 10 % på vaccinationer
  • 10 % på rejseudstyr
  • Biografbilletter for billeder

Læs mere på Flere Fordele

Nyhedsbrev

Chat med Adventure Heart Se videoer på YouTube

Adventure i Indien

Frivilligt arbejde

I Indien har du frivilligt arbejde i 2. og 3. måned og kan dermed vælge det frivillige arbejde fra eller til i 1 eller 2 måneder.

At være frivillig

Som frivilligt arbejdende skal du være udadvendt og selvstændig samt have lyst til og mod på at arbejde som voluntør. Arbejdet kræver fleksibilitet, initiativ, modenhed og gå-på-mod. Du vil stort set aldrig få udleveret et skema eller en manual til det arbejde, du skal udføre. Spørg din kontaktperson på projektet til råds, hvis du er i tvivl om noget, og brug din gruppe til at sparre med. Det kan være svært fx at skabe ro i en klasse, eller at få lov at undervise i det, som du finder mest relevant for eleverne. Der kan opstå uventede situationer på ethvert projekt, ligesom de fleste af de lande, Adventure Heart opererer i, er vilde med spontane fridage og har et meget anderledes forhold til tid og punktlighed, end vi har i Europa. Det er blot nogle af de mange kompetencegivende udfordringer, som det frivillige arbejde vil byde dig.

Det er altid en god idé at bringe dine egne ideer på banen. Brug din erfaring fra Danmark til at fortælle om, hvordan vi gør her. Nogle gange kan de erfaringer bruges, andre gange ikke. Husk at lytte til lokalbefolkningen. Det kan ende med at både du og projektet lærer meget nyt.

Det kan ske, at du oplever kulturforskelle i det frivillige arbejde, som er svære at acceptere. Det handler som regel om lave lønninger, dårlige forhold for dyr og korporal afstraffelse af børn i skolerne. Husk, at det ikke er mange år siden, at man i Danmark havde de samme vilkår. Det bedste du kan gøre for at komme det til livs er at vise dig som et godt eksempel ved fx aldrig at slå børnene. Fortæl om, hvordan du gerne ville, at det var, men forsøg ikke at stoppe den måde, hvorpå man udfører sit arbejde på projekterne.

Det vigtigste at huske, når du skal lave frivilligt arbejde er din indstilling – vær motiveret og ydmyg, vis motivation og tag initiativer.

Projekter

Skoler

Du vil hjælpe med at undervise i engelsk og evt. matematik på én af de to government primary schools i landsbyer ca. 25 km uden for Udaipur. Alle transportudgifter under det frivillige arbejde er for egen regning, og sker nemt med busser. Undervisningen foregår på forskellige klassetrin mellem I og V om formiddagen mellem ca. 10.30 og 13.30. Alderen på de enkelte klassetrin kan variere en del i Indien.

Selvom skolerne styres af regeringen er der kun få midler til undervisningen. Nogle steder er der blot en enkelt eller to lærere til op mod 80 elever! Du vil fungere som støtte for disse lærere ved at hjælpe med undervisningen i engelsk og matematik, men også med at skabe et sjovt og legende miljø for børnene.

Mange indiske børn har ikke forstand på hygiejne, og en af dine opgaver er derfor at hjælpe børnene til at indføre gode vaner såsom at vaske hænder etc.

Nogle børn vil være klædt i skoleuniformer, mens andre blot går i deres almindelige tøj. Dette afspejler forskellen på deres sociale levevis.

Børnene er vant til at svare i kor, så det kan være svært at få dem til at svare enkeltvis. En god måde er via leg og spil. Skolerne har klasselokaler, som regel med tavler, men ikke mange ressourcer. Derfor kan det være en god idé at medbringe lidt forskelligt til undervisningen som f.eks. engelske sange, ting til sanglege, flag, kort, plakater, fotos, puslespil, farveblyanter, bøger, legetøj, verdenskort, spil med mere.

Vi anbefaler jer at være forberedte på undervisningen hjemmefra. Gå evt. på biblioteket og få inspiration til, hvad der undervises i herhjemme.

Børnecenter

Aanganbari er et center, hvor ringere stillede børn og mødre kan komme og få nødvendig pleje og omsorg. Børnene er ikke gamle nok til at gå i skole endnu, og de arbejdende mødre har ikke overskud til at give dem den omsorg og tid, de har brug for.

Derudover kan gravide kvinder og ammende mødre komme og få vejledning. Dine opgaver vil være at tage dig af børnene og lege med dem, holde øje med børnenes helbred og ernæring, forbedre miljøet i centrene og tale med mødre og gravide om de bekymringer, de måtte have.

Dagligdagen

Dagene starter kl. 8 om morgenen med morgenmad. Det frivillige arbejde varer 2-3 timer hver formiddag, hvorefter I kan tage hjem og spise frokost og slappe af. Om eftermiddagen vil der af og til være workshops eller andre aktiviteter. Aftenarbejde i 1-2 timer indebærer arbejde på børnecenteret. Efter aftensmaden evaluerer I dagen, forbereder næste dags undervisning og deler jeres oplevelser med hinanden.

Indkvartering

I bor i lejligheder i Udaipur sammen med personalet. Der vil blive serveret 3 hygiejnisk tilberedte indiske måltider om dagen og der vil være mulighed for at lære indisk madlavning. Du kan se TV og film eller læse bøger i som du har lyst i lejligheden. Alternativt kan du tage ud i Udaipur. Det er nemt at komme til både projekterne og indre by fra, hvor I bor.

Fritid

Udover alt det, du oplever i dit frivillige arbejde, så er der også i din fritid rig lejlighed til at lære om indisk kultur helt tæt på. Der er mulighed for at deltage i forskellige workshops som yoga, hindi og indisk madlavning. Gruppen tager på weekendtur til ørkenbyen Jodhpur, hvor I skal på kamelsafari, sightseeing og overnatning hos en lokal stamme.

Du kan selvfølgelig også vælge at gå på opdagelse og shopping med de andre volontører i de omkringliggende områder. Udaipur er bl.a. kendt for Lake Palace, som lagde scene til James Bond-filmen Octopussy.

Påklædning

For at imødekomme den indiske kultur, som er meget forskellig fra den vestlige, skal du klæde dig efter forholdene. Inderne tror på at dække hele kroppen med undtagelse af ansigtet, hænderne og fødderne. Du vil ved at respektere dette møde en helt anden respekt fra de lokale og dette vil gøre dit ophold mere interessant.

Det betyder ikke, at du kun skal gå i indisk tøj, men at du på skolerne skal dække skuldre og ben. Lange bukser til anklerne er anbefalet. Nederdele og stramtsiddende tøj er ikke passende på skolerne.